مارس 02 2017 0comment
animator

انیماتور کیست و چه کارهایی انجام می دهد؟

انیمیشن یا کارتن نمایش سریع و متوالی تصاویری از اثر هنری دوبعدی یا موقعیت‌های مدل‌های واقعی، برای ایجاد توهم حرکت است. به عبارتبی انیمیشن هنر حرکت بخشیدن به اشیای بیجان می باشد.

اولین نمونه هایی که از طریق آنها حرکت و تصویر با هم تلفیق شد، به نقاشی های عهد پادینه سنگی بازمی گردد، روی دیواره غارها حیوانات با چندین پا به ترسیم درآمده بود و در موقعیت های مختلفی مثل روی هم قرارگرفتن و افزوده شدن به یکدیگر قرار داشتند و به طور واضح با اندکی دقت می توان دریافت که در تمام نقاشی های دوره مذکور به نوعی تحرک احساس می شد.

کار انیماتور
سازنده انیمیشن را انیماتور می گویند. انیماتور به نقاشی ها و مدل ها روی صفحه جان می بخشد. او می تواند انیمیشن های سینمایی ، کارتون های تلویزیونی ، تیزرهای تبلیغات، بازی های کامپیوتری، وب سایت ها و موزیک ویدئوها را بسازد.

انیمیشن قالب های مختلفی از جمله دو بعدی، سه بعدی، کامپیوتری و تلفیقی دارد. برای ساخت آن نیز روش های زیادی از جمله انیمیشن روی طلق، انیمیشن روی کاغذ، انیمیشن با بریده مقوا، انیمیشن کامپیوتری و… وجود دارد. در کنار اینها برای انیمیشن سازی کامپیوتری، نرم افزارهای بسیاری در این صنعت موجود است.

انیماتور باید صبر، دقت زیاد، تمرکز بالا و توجه به جزئیات داشته باشد. از آنجا که امروزه بسیاری از کارهای انیمیشن سازی به کمک نرم افزارهای مرتبط انجام می گیرد، انیماتور باید مهارت خوبی در کار با کامپیوتر داشته باشد. برای شروع این کار علاقه مندان می توانند مدرک دانشگاهی داشته و یا گواهینامه از مراکز آموزشی معتبر دریافت کنند.

ساعت کاری انیماتور
اگر انیماتوری در سازمان یا شرکتی استخدام شده باشد، ساعات کاری او مطابق با روند معمول شرکت خواهد بود. بسیاری از انیماتورها به صورت قراردادی و سفارشی کار می کنند مثلا سفارش ساخت یک تیزر تبلیغاتی را گرفته و در کوتاهترین زمان باید آن را تحویل دهند. به همین خاطر ساعات کاری فشرده ای نیز خواهند داشت.

شغل انیماتور مناسب شماست اگر …
اگر می خواهید از تخیل خود استفاده کرده و مهارت های خلاقانه خوبی مثلا در نقاشی و مدلسازی دارید، این شغل برای شما مناسب است.

وظایف و کار انیماتور
تولید یک انیمیشن فرآیندها و مراحل زیادی دارد از شکل گیری ایده تا ساخت مدل و ویرایش قطعه نهایی. در هر مرحله وظایف خاصی بر عهده انیماتور است که عبارتند از :

مرحله توسعه – تولید کنندگان و کارگردانان ایده هایی را خلق، پروژه را برنامه ریزی و منابع مالی را فراهم می کنند.
پیش تولید – در این بخش بازنگری ایده ها، تبدیل آنها به صورت نمایش های داستانی توسط داستان پردازان و نقاشی هر صحنه از داستان توسط طراحان انجام می شود.
تولید – در این بخش رنگ ها انتخاب و با استفاده از کامپیوتر حرکت ها و شخصیت ها شکل می گیرند.
نوردهی، زمینه سازی و ترکیب – در این بخش رنگ ها و زمینه ها به صورت کامپیوتری طراحی شده، لایه های مختلف انیمیشن با هم ترکیب شده و صداگذاری انجام می شود و در نهایت نسخه نهایی تولید می گردد.
وقتی انیماتور در یک پروژه کوچک کار کند، معمولا با چندین بخش از مراحل تولید درگیر است. ولی در پروژه های بزرگ معمولا مسئول بخشی از کار بوده و به عنوان عضوی از یک تیم مشغول به کار می شود.

admin

ثبت دیدگاه